פרקינסון

מהי מחלת פרקינסון, ממה היא נגרמת, מהם תסמיני המחלה והאם מגיע לכם פיצוי כתוצאה מכך? ייתכן וחולי פרקינסון רבים זכאים לקצבאות הן מן הביטוח הלאומי והן מן הביטוח הסיעודי. חולים רבים נוטים לחשוב שמצבם עדיין אינו מאפשר לתבוע את חברת הביטוח ועקב כך מפסידים את הזכויות המגיעות להם. מהו בעצם מצב מזכה לתביעה, ועל אילו נקודות כדאי לתת את הדעת טרם פנייה לחברת הביטוח? ראשית נסקור בקצרה מהי בעצם מחלת הפרקינסון, מהם גורמי המחלה והשלכותיה ולאחר מכן נתמקד בזכויות המגיעות לחולי פרקינסון:

מה זה פרקינסון

מחלת פרקינסון – (PARKINSON DISEASE) היא מחלה נוירולוגית המוכרת גם בשם העברי : "רטטת". זוהי מחלה ניוונית חשוכת מרפא של מערכת העצבים המחלה מתקדמת באיטיות המאופיינת בהפרעות תפקודיות מוטוריות המתרחשות עקב התנוונות תאים במוח. התסמינים העיקריים של מחלת פרקינסון הם רעד, קישיון שרירים ותנועה איטית. מחלת הפרקינסון ידועה כמחלה גנטית (תורשתית). כלומר- אם יש לאדם קרוב משפחה מדרגה ראשונה (אב, אם, אח, אחות) שחולה בפרקינסון, הסיכוי שלו לחלות בפרקינסון גבוה יותר בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. בנוסף, נמצא כי השפעה סביבתית מעלה את הסיכון לחלות בפרקינסון . לדוגמא – חשיפה לחומרי ריסוס והדברה.

דברים חשובים שכדאי לדעת על מחלת הפרקינסון –

המחלה מופיעה לרוב בעשור החמישי לחיים, אך לעיתים מאובחנת גם בקרב אוכלוסייה צעירה יותר. חשוב לדעת כי התסמינים למחלת הפרקינסון מתפתחים באופן הדרגתי. בתחילה כמעט ולא מבחינים בהם, אך ככל שחולף הזמן התסמינים מחריפים וגורמים למגבלה תפקודית קשה.

התסמינים המרכזיים במחלת הפרקינסון –

  • רעד של הגפיים
  • קשיון שרירים באופן שמקשה לעשות תנועות
  • האטה בתנועות הגוף
  • קושי בהליכה וחוסר יציבות
  • שינויים בדיבור ובכתיבה
  • שינוי בהבעות הפנים

הטיפול במחלת הפרקינסון

מחלת הפרקינסון מוגדרת כמחלה כרונית אשר לעת עתה חשוכת מרפא. אולם, ניתן להביא לשיפור ולהאטה ניכרת בתסמינים באמצעות טיפול הורמונלי תרופתי . בין התרופות השכיחות לטיפול מנויות התרופות הבאות- לבודופה, אנטקפון , אמנדטין ועוד .

אפשרויות טיפול נוספות במקרה שהטיפול התרופתי לא מועיל

  1. משאבה דואודופה שמזליפה טיפול תרופתי ישירות דרך צנתר . מדובר בטיפול פולשני שיעיל לשיפור תנועות בלתי רצוניות .
  2. ניתוח שבו מושתלת אלקטרודה במוח . האלקטרודה יוצרת פולסים חשמליים שעשויים לסייע בהפחתת התסמינים.
  3. US ממוקד לטיפול ברעד (FOUCUSED US) . חימום ממוקד באמצעות גלי אולטרסאונד ישירות לאיזור במח שאחראי על הרעד. הטיפול הוא חד צדדי – כלומר- משפר את הרעד רק בגפה אחת.

סיבוכים אפשריים אצל החולים בפרקינסון

יחד עם הקושי התפקודי העצום , עלולים להיווצר סיבוכים נוספים כגון: דיכאון ,ירידה קוגניטיבית, שינויים במצב הרוח ,נפילות חוזרות ונשנות, קשיי שינה , עצירות , קושי במתן שתן, צניחה בלחץ הדם בעמידה ועוד. ככל שהמחלה מתקדמת נוצרת ירידה תפקודית קשה ונוצר קושי עצום בתפקוד היומיומי ובהדרגה המצב מגיע עד לכדי תלות מלאה בזולת בכל פעולות היום יום 24 שעות ביממה.

זכויות חולי פרקינסון בביטוח לאומי וחברות ביטוח

חולי פרקינסון זכאים לקצבאות שונות מן המוסד לביטוח לאומי ומחברות הביטוח. אדם מתחת לגיל פרישה – (67 לגבר, 62 לאישה) זכאי לקבל מן הביטוח הלאומי קצבת נכות כללית, שירותים מיוחדים ולעיתים גם לקצבת ניידות ממשרד הבריאות. בנוסף, חולה פרקינסון זכאי גם לקבלת תג נכה ממשרד הרישוי. לאחר גיל פרישה- החולה זכאי לשעות סיעוד מטעם הביטוח הלאומי. מעבר לביטוח הלאומי, אדם שאובחן כחולה במחלת הפרקינסון והוא מבוטח בביטוח סיעודי פרטי / קבוצתי, זכאי לתבוע את הביטוח הסיעודי ולקבל קצבת סיעוד חודשית.

הגדרת חברת הביטוח למצב סיעודי בעת אבחון במחלת הפרקינסון

חברת הביטוח אינה מתייחסת למחלה עצמה אלא להשלכות התפקודיות שנובעות עקב המחלה. כך למשל, אדם שאובחן כלוקה בפרקינסון , אך בפועל עדיין מתפקד, לא יוכל לתבוע את הביטוח הסיעודי אלא רק כשמצבו התפקודי יחל להידרדר והוא יזדקק לעזרת הזולת בפעולות היום יום. הפעולות התפקודיות הנבדקות ע"י חברת הביטוח הן: רחצה, הלבשה, ניידות, מעברים, שליטה על סוגרים והזנה . פעולות אלה נקראות בשפה המקצועית "פעולות ADL" וכדי שהתביעה תאושר על חברת הביטוח להכיר בצורך בעזרה בלפחות בשלוש מתוך ששת הפעולות.

פטור ממס הכנסה

חולי פרקינסון זכאים במקרים רבים לפטור ממס הכנסה, אולם לרוב הם אינם מודעים לכך. ככלל, חולים במחלת פרקינסון שהוכרו כבעלי נכות בשיעור העולה על 89.1 אחוז זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה. ככלל, חולים שנקבעה להם נכות צמיתה של למעלה מ-89.1 אחוז וכן חולים שנקבעה להם נכות זמנית העולה על 89.1 אחוז לתקופה העולה על מאה שמונים וארבעה ימים זכאים לפטור ממס הכנסה.

קצבת ביטוח סיעודי

קצבת ביטוח סיעודי, המכונה גם גמלת סיעוד, ניתנת לאדם שהגיע לגיל פרישה, גר בקהילה וזקוק לסיוע בביצוע פעולות יום יומיות. גמלה זו ניתנת באמצעות מתן שירותים, אך ניתן לקבלה במקרים מסוימים בכסף על מנת להעסיק מטפל צמוד.

שירותים מיוחדים

במקרים שבהם מחלת הפרקינסון מצויה בשלבים מתקדמים במיוחד שאינם מאפשרים לחולה להמשך לתפקד בצורה יומיומית, הרי שהוא זכאי לקבל קצבה המכונה קצבת שירותים מיוחדים. המדובר בקצבה המשולמת לאנשים מבוגרים הזקוקים לסיוע צמוד בביצוע של פעולות יומיומיות בעלי נכות רפואית העולה על שישים אחוזים. על מנת להיות זכאי לקצבת שירותים מיוחדים, על החולה להוכיח כי הוא זקוק לסיוע של אדם אחר בביצוע פעולות הקשורות בניהול משק הבית. הקצבה המתוארת אינה מהווה תחליף לקצבת נכות כללית אלא ניתנת בתוספת לה והיא נקבעת בהתאם לרמת התפקוד של החולה ורמת תלותו בזולת. יש להדגיש כי אדם המאושפז במוסד שניתנים בו שירותים רפואיים, שירותים סיעודיים או שירותים שיקומיים אינו זכאי לקצבה.

גמלת ניידות

חולה פרקינסון עשוי לקבל גמלת ניידות, המאפשרת קבלת קצבת ניידות חודשית לבעלי רכב, קצבת ניידות חודשית לאנשים שאין ברשותם רכב, הלוואות לרכישת רכב, ועוד. בנוסף, חולי פרקינסון עשויים לקבל עזרה במימונם של מכשירי ניידות. על מכשירי ניידות הרלוונטיים לגמלה ניתן למנות כסא גלגלים ידני, כסא טיולון, כסא גלגלים ממונע, כסא גלגלים לשירותים, כריות לכסאות גלגלים, מערכת ישיבה לכסא גלגלים (אינסרט), טיולון, מיטת פאולר מלא, מזרן אוויר למניעתם של פצעי לחץ, מנוף ביתי, הליכון אחורי, רולטור, הליכון אמות, קביים, זחלילים ועוד.

קצבת נכות כללית

כחלק מבחינת זכאותו לקצבת נכות כללית, נקבעים לחולים אחוזי נכות רפואיים. הנכות תיקבע על ידי ועדה רפואית ייעודית לנכות כללית בהתאם למצבו של החולה. לבסוף, ראוי להדגיש כי חולי פרקינסון עשויים להיות זכאים למגוון רחב של זכויות והטבות, לרבות סיוע בהשתתפות בשכר דירה, קבלת הנחות בבזק, הוזלות באגרת החינוך, פטור מאגרות רישוי שונות, הנחות בארנונה וכיוצא באלה.

מימוש זכויות לחולי פרקינסון מול חברות הביטוח באמצעות חברת מגן מומחים

חברת מגן מומחים מתמחה בהגשת תביעות ביטוח סיעודי מול כל חברות הביטוח ובסיוע בממימוש הזכויות. בין אם מדובר בפוליסה פרטית ובין אם מדובר בפוליסה קבוצתית מול קופ"ח או גופים אחרים. במקרה של חולי פרקינסון יש לשים לב לדקויות בתנאי הפוליסה ולאופן בחינת התביעה בחברת הביטוח. לחברת מגן וותק של שנים בהגשת תביעות סיעוד ועם אחוזי הצלחה מן הגבוהים בשוק. כל מקרה נבחן לעומק, ברגישות וביסודיות ומוגש בצורה האולטימטיבית לחברת הביטוח.

מימוש זכויות לפי סוג מחלה

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

מידע מקצועי

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות לקבלת קצבת סיעוד

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם האפשרי