שבץ מוחי

מהו אירוע מוחי, ממה הוא נגרם , ומהן ההשלכות על החולה עצמו ועל סביבתו? ע"פ נתוני האיגוד העולמי לשבץ מוחי עולה כי אחד מכל שישה אנשים בעולם ייפגע משבץ מוחי בשלב כלשהו בחייו. הפגיעה תהיה לרוב בלתי הפיכה ועשויה להוביל לנכות קשה ואף למוות. בנוסף, נתונים מחקריים מצביעים כי כל חמש דקות היכן שהוא על הגלובוס , נפטר אדם משבץ מוח . שבץ מוחי נחשב לגורם התמותה השני בעולם, כגורם התמותה השלישי בישראל .

אירוע מוחי – מימוש זכויות במקרה של שבץ מוחי

שבץ הוא אירוע חירום רפואי אשר מתרחש כאשר ישנה הפרעה פתאומית באספקת הדם לרקמת המח. הפרעה זו גורמת לנזק נוירולוגי אשר יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ובהן- הפרעה בדיבור . פגיעה קוגנטיבית -זיכרון, שפה , הבנה והתמצאות פגיעה בדיבור- מגמגום ועד אילמות שיתוק זמני או קבוע של צד אחד של הגוף (או של רגל או יד) קושי בבליעה צניחת זווית הפה כפל ראייה נכות בדרגות שונות. ללא טיפול מיידי עלול הנזק שנגרם להיות קבוע ובלתי הפיך – עד לכדי מוות של המטופל.

מהם הגורמים לאירוע מוחי?

  1. קריש- חסימה ע"י קריש דם שנוצר בעורקי הצוואר או עורקי המוח .
  2. דימום מוחי -דליפה מכלי דם מוחי הגורם לדימום מוחי.
  3. תסחיף- קריש שנוצר במקום אחד , ונודד לעורקי המוח.

מהם גורמי הסיכון לשבץ מוחי?

מקור הבעיה הוא חסימה או היצרות של כלי דם משמעותיים שפוגעים בזרימת הדם לאזור הפגוע. גורמי הסיכון השכיחים הם:
  • יתר לחץ דם- בין 60-70% מהאנשים שלוקים בשבץ סובלים מיתר ל"ד. מדידה סדירה של ערכי ל"ד היא פעולה חשובה שעשויה להציל חיים.
  • השמנת יתר.
  • חולי סכרת – אירועים מוחיים שכיחים פי 4 בקרב חולי סכרת בהשוואה לכלל האוכלוסייה.
  • עודף שומנים בדם , כולסטרול וטריגליצרידים.
  • עישון קבוע.
  • קיומה של מפרצת (מולדת או נרכשת)
  • הפרעות בקצב הלב ופרפור פרוזדורים.

דברים חשובים שכדאי לדעת על אירוע מוחי –

הסוג השכיח של אירוע מוחי נגרם מקרע פתאומי בדופן של כלי דם , מצב הגורם לדימום ברקמת המוח ולעליית הלחץ התוך גולגולתי. התאים הנמצאים במרכז האזור המוחי שנפגע מתים כמעט מייד , אולם התאים המקיפים אותם סובלים מנזק מוגבל וניתן עדיין להצילם במידה ונחזיר את זרימת הדם לאזור הפגוע במהירות רבה . דבר הניתן כיום לבצע בבי"ח באמצעות טיפול מהיר . הטיפול השכיח ביותר הוא הצלת רקמת מוח שנמצאת באזור הפגוע ע"י המסת הקריש באמצעות תרופה הניתנת דרך הוריד , כך שהתאים ישובו לתפקוד תקין ולא יגרם להם נזק בלתי הפיך. זאת משום שככל שהשבץ גורם למוות של מספר גדול יותר של תאים – כך הוא צפוי להשאיר את המטופל עם נזק גדול יותר לטווח הארוך. פרק הזמן שעבר מתחילת האירוע ועד לטיפול הוא קריטי , וזאת משום שחלון ההזדמנויות להצלת תאי ורקמת המוח מוגבל לשעות בודדות בלבד. ישנם טיפולים היעילים רק עד 4.5 שעות לאחר תחילת האירוע ולא ניתן להציע אותם למטופל מאוחר יותר. על כן, במקרה של חשש לאירוע מוחי רצוי להגיע לבי"ח במהירות האפשרות ע"מ לקבל את הטיפול היעיל ביותר.

האם ניתן להחלים משבץ מוחי?

תוצאות ארוכות הטווח של השבץ תלויות בגורמים רבים . בהם : נטייה גנטית , היסטוריה רפואית , גודל ומיקום האזור שנפגע וכמובן מהירות הטיפול הרפואי ואיכותו. לא תמיד ניתן להעריך בדייקנות את הנזק שנגרם בשעות הראשונות של האירוע. ע"פ נתונים קליניים : כ- 25% הלוקים בשבץ מוחי ישובו לתפקד תקין . כ- 55% יסבלו מפגיעה או נכות כלשהי , ו-כ 15% לא ישרדו את הפגיעה המוחית . כמובן שבמקרה של שבץ מוח כדאי מאוד להקשיב להנחיות הרופאים ולהקפיד על טיפול ותרגילים לשיפור זרימת הדם למוח.

מימוש זכויות במקרה של אירוע מוחי –

הלוקים בשבץ מוח עשויים להיות זכאים לקצבאות שונות הן מן הביטוח הלאומי והן מן הביטוח הסיעודי במידה וקיים ברשותם. חולים מתחת לגיל פרישה – (62 לאישה , 67 לגבר) , עשויים להיות זכאים לקצבת נכות כללית ושירותים מיוחדים מהביטוח הלאומי . חולים מעל גיל פרישה – עשויים להיות זכאים לשעות של מטפלת סיעודית מן הביטוח הלאומי. ככל שהפגיעה תהיה קשה יותר טווח השעות שיאושרו יהיה גדול יותר. בנוסף, חולים שיש ברשותם ביטוח סיעודי עשויים להיות זכאים לתבוע את הביטוח הסיעודי לקבלת גמלת סיעוד חודשית.

הגשת תביעת סיעוד מול הביטוח הסיעודי למבוטחים שלקו בשבץ מוחי –

חשוב להבין שחברת הביטוח לא מאשרת תביעת סיעוד לכל מי שלקה באירוע מוחי. עצם המחלה עצמה פחות מעניינת את חברת הביטוח. הבחינה מתמקדת במהות הפגיעה שנגרמה בעקבות האירוע המוחי. כך למשל, אדם שלקה באירוע מוחי אך הצליח להשתקם ולשוב לתפקוד תקין, בסיכוי גבוה שחברת הביטוח לא תאשר את תביעתו לקצבת סיעוד. במקרים של ירידה תפקודית קשה שנגרמה בעקבות אירוע מוחי, חברת הביטוח תבחן ע"פ קריטריונים ברורים שנקבעו על ידה האם ניתן לאשר את תביעת הסיעוד . כיצד בוחנת חברת הביטוח את הזכאות למי שלקה באירוע מוחי? הזכאות נבדקת ע"פ מבחן ADL – 6 פעולות יום יום שאדם שאינו יכול לבצע לפחות 3 מתוכן, עשוי להיות זכאי לקצבת סיעוד. הפעולות הן- רחצה, הלבשה, ניידות, מעברים , הזנה ואי שליטה על סוגרים.

הגשת תביעת סיעוד ללוקים באירוע מוחי באמצעות חברת מגן מומחים –

חברת מגן מומחים מתמחה בהגשת תביעות סיעוד מול כל חברות הביטוח . בין אם מדובר בפוליסה פרטית ובין אם מדובר בפוליסה קבוצתית מול קופ"ח או גופים אחרים . במקרה של לוקים באירוע מוחי יש לשים לב לדקויות בתנאי הפוליסה ולאופן בחינת התביעה בחברת הביטוח. לחברת מגן ותק של שנים בהגשת תביעות סיעוד ועם אחוזי הצלחה מן הגבוהים בשוק. כל מקרה נבחן לעומק, ברגישות וביסודיות ומוגש בצורה האולטימטיבית לחברת הביטוח .

מימוש זכויות לפי סוג מחלה

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

מידע מקצועי

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות ללא עלות

מגיע לכם לקבל את הטוב ביותר בסיוע צוות המומחים של מגן