זכויות חולי סרטן

המחלה, האבחון, אופן הטיפול ומימוש זכויות חולי סרטן:

המחלה הנוראה, כשמה כן היא. מחלת הסרטן מפחידה ומאיימת ומהווה גורם תמותה משמעותי בקרב אוכלוסיית החולים בארץ ובעולם. כתוצאה מכך חולים רבים חווים תחושה של איבוד שליטה וחשש ממשי לחייהם. סרטן זהו שם לקבוצת מחלות, אין מדובר במחלה אחת. קיימים סוגים שונים של סרטן ולכל אחד מהם התנהגות שונה והתבטאות העשויה להשתנות מחולה לחולה. ישנם מאפיינים דמוגרפיים אשר יכולים להשפיע על אבחון המחלה ועל דרכי הטיפול בה, בניהם: גיל, מין, שינויים תרבותיים, רמת השכלה, מעמד חברתי ואף אירועים משמעותיים בחייו של החולה.

מהי בעצם מחלת הסרטן?

כאמור סרטן הוא שם לקבוצת מחלות. במחלות אלו התאים בגוף מתחלקים באופן לא מבוקר. כאשר ישנה הצטברות של תאים מסוג זה נוצר גידול ממאיר, ישנם מקרים בהם תאים אלו נודדים גם למקומות נוספים בגוף וכתוצאה מכך נוצרות גרורות. מיוחסת חשיבות גבוהה לגילוי מוקדם של סרטן בשלביו ההתחלתיים משום שבגילוי מוקדם אחוזי הריפוי גבוהים יותר. בעוד שסרטן מתגלה בשלב מאוחר כמעט ואינו ניתן לריפוי ועלול להוביל למוות מהיר.

הענף הרפואי העוסק בחקר וטיפול במחלת הסרטן הוא אונקולוגיה.

היווצרותו של הסרטן

גוף האדם מורכב מתאים רבים מסוגים שונים, הוא אינו סטטי וחלים בו שינויים בכל רגע נתון, כל יום נוצרים תאים חדשים ומתים תאים ישנים. במצב תקין חלה התחדשות על ידי החלפת התאים והם מתחלקים באופן מבוקר. כשמדובר בסרטן חלה חלוקה של תאים גם כשאין בהם צורך ואז נוצר גידול. גידול סרטני עשוי להתפתח עד לכדי השתלטות על הגוף כולו.

ישנם שני סוגי גידולים:

 • גידול שפיר
  גידול שאינו הורס את הרקמה ממנה הוא נוצר ואינו מתפשט לרקמות מרוחקות.
 • גידול ממאיר
  גידול שהוא גידול סרטני במקרה זה, מדובר בתאים שאינם "נורמליים", הם מתחלקים ללא כל פיקוח וסדר, משתלטים על האיבר שבו הם מתחלקים ומשפיעים על תפקודו. גידולים אלה אף מתפשטים לאיברים הסמוכים להם ומפריעים לתפקודם. (גרורות).

תאים אלה עשויים להופיע מחדש גם לאחר הסרת הגידול המקורי.

סרטן – הגורמים הנפוצים להיווצרות תאים סרטניים בגוף:

 • קרינה מייננת
 • כימיקלים מסרטנים
 • תורשה
 • וירוסים וחיידקים גורמי סרטן
 • גורמים הורמונליים
 • תזונה לקויה
 • מתח וסטרס ועוד

הטיפול בסרטן:

 • ניתוח (טיפול כירורגי) – ניתוח להסרת הגידול או איבר שנפגע מהגידול.
 • טיפול בקרינה (רדיותרפיה) – שימוש בקרניים באנרגיה גבוהה ע"מ להשמיד את התאים הסרטניים תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים הבריאים.
 • טיפול כימי (כימותרפיה) – שימוש בתרופות ציטוטוקסיות במטרה להרוס את תאי הגידול או להאט את התפתחותם.
 • טיפול מכוונן (ממוקד מטרה, ביולוגי,targeted therapy) – טיפולים התוקפים מנגנונים מולקולריים שונים האחראיים על התפתחותו של הגידול הסרטני.
 • טיפול חיסוני (אימונותרפיה) – טיפול נגד מחלת הסרטן המסייע למערכת החיסונית של הגוף לזהות ולתקוף תאים סרטניים.
 • טיפול הורמונלי (אנדוקריני) – טיפול החוסם את ההורמונים הטבעיים של הגוף, אשר במקרים מסוימים מאפשרים לתאים הסרטניים לגדול. משתמשים בטיפול זה כאשר הגידול מתפתח באמצעות הורמונים.
 • רפואה משלימה – טיפולים טבעיים, שינוי תזונתי מקיף , הפחתת סטרס והגברת הפעילות הגופנית.

זכויות חולי סרטן

חולים אונקולוגיים זכאים לקצבאות שונות מן המוסד לביטוח לאומי ומחברות הביטוח. 

אדם אחרי גיל פרישה (62 לנשים ו-67 לגברים) – חולים במחלת סרטן, לאחר גיל הפרישה עשויים להיות זכאים למספר שעות של סיוע סיעודי מטעם המוסד לביטוח לאומי. 

אדם מתחת לגיל פרישה – חולי סרטן מתחת לגיל הפרישה עשויים להיות זכאים לקצבת נכות ושירותים מיוחדים מטעם המוסד לביטוח לאומי, ובמקרים מסוימים גם לקצבת ניידות מטעם משרד הבריאות. 

נפגעי עבודה – ישנם סוגים של מחלות סרטן שנגרמו כתוצאה מחשיפה לחומרים מסוימים במהלך העבודה, לדוגמה מזותליומה שנגרמה מחשיפה לאסבסט או סרטן העור הנגרם כתוצאה מעבודה הדורשת חשיפה ממושכת לשמש. מומלץ לבחון את האפשרות של זיקת המחלה לעבודה באמצעות רופא מומחה. חולים אשר יוכרו כנפגעי עבודה זכאים לגמלת נכות מעבודה ויוכלו לממש זכויות נוספות. 

פטור ממס הכנסה – במקרים מסוימים חולי סרטן זכאים לפטור ממס הכנסה. חולי סרטן בדרגת נכות של 90% ויותר, עשויים להיות זכאים לפתור מלא, בהתאם לתקופת הנכות שקיבלו. לעומתם חולים הסובלים ממחלה מפושטת, חולים המקבלים טיפול אונקולוגי או חולים שעברו ניתוח להסרת הגידול, עשויים להיות זכאים לפטור זמני. 

נוסף על כל אלו ישנם חולים אשר זכאים לקבל תג נכה מטעם משרד הרישוי. 

מעבר לזכויות חולי סרטן בביטוח לאומי, אדם שאובחן כחולה במחלה אונקולוגית והוא מבוטח בביטוח סיעודי פרטי / קבוצתי , עשוי להיות זכאי לתבוע את הביטוח הסיעודי ולקבל קצבת סיעוד חודשית, ללא תלות בגילו של המבוטח. (במידה והוא עונה על הגדרת חברת הביטוח לחולה סיעודי)

הגדרת חברת הביטוח למצב סיעודי בעת אבחון במחלה אונקולוגית

חברות הביטוח מתייחסות בזכויות חולי סרטן אך ורק להשלכות הנובעות כתוצאה מהמחלה, אשר משפיעות על התפקוד של החולה. חולי סרטן אשר ממשיכים לתפקד כרגיל לא זכאים לקבל גמלה מהביטוח הסיעודי, רק במצב של הידרדרות ופגיעה ביכולת לבצע פעולות יומיומית (בהתאם למבחן ADL) ניתן לתבוע את חברת הביטוח.

הפעולות התפקודיות הנבדקות ע"י חברת הביטוח הן:

 1. רחצה – יכולתו של המבוטח להתרחץ באופן עצמאי.
 2. הלבשה – יכולתו של המבוטח להתלבש באופן עצמאי.
 3. ניידות – יכולתו של המבוטח להתנייד באופן עצמאי עם/בלי אביזר עזר להליכה.
 4. מעברים – מעבר בין פעולות – שכיבה לישיבה וישיבה לעמידה.
 5. שליטה על סוגרים – בריחת שתן / צואה.
 6. הזנה – אכילה עצמאית ללא תלות הזולת בביצוע הפעולה.

ע"מ שתביעת סיעוד תאושר על ידי חברת הביטוח, עליה להכיר בצורך בעזרה בלפחות בשלוש מתוך ששת הפעולות שצוינו לעיל.

הגשת תביעת סיעוד לחולים אונקולוגיים באמצעות מגן מומחים –

חברת מגן מומחים מתמחה בהגשת תביעות סיעוד מול כל חברות הביטוח . בין אם מדובר בפוליסה פרטית ובין אם מדובר בפוליסה קבוצתית מול קופ"ח או גופים אחרים . במקרה של זכויות חולי סרטן יש לשים לב לדקויות בתנאי הפוליסה ולאופן בחינת התביעה בחברת הביטוח. לחברת מגן ותק של שנים בהגשת תביעות סיעוד ועם אחוזי הצלחה מן הגבוהים בשוק. כל מקרה נבחן לעומק, ברגישות וביסודיות ומוגש בצורה האולטימטיבית לחברת הביטוח 

מימוש זכויות לפי סוג מחלה

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

מידע מקצועי

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות לקבלת קצבת סיעוד

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם האפשרי