מחלות לב

אחוז הלוקים במחלות לב באוכלוסייה הכללית הינו גבוה משמעותית ביחס למחלות אחרות. מחלות הלב פוגעות ביכולתו של הלב להזרים דם אל חלקי הגוף ועשויות לגרום במקרים מסוימים לנכות ואף למוות. כיצד נדע מתי הפגיעה הלבבית עשויה לגרום לנו להיות זכאים לקצבאות ולזכויות שונות? כמובן שעדיף להיות בריאים ולא להזדקק לעזרתם של גופים ממשלתיים שונים, אך במידה וחלילה חלינו, שנדע לפחות למה אנו עשויים להיות זכאים.

ע"מ שנבין את מחלות הלב,
נסביר ראשית בקצרה כיצד הלב פועל:

הלב הינו איבר שרירי, הממוקם בחלקו השמאלי של החזה, ופועל כמשאבה. גודלו כאגרוף והוא מזרים את הדם אל איברי הגוף השונים על ידי פעולת כיווץ. הלב מורכב משני צדדים, צד ימני וצד שמאלי, ולכל אחד מהם תפקיד. ההפרדה בין שני חלקי הלב נועדה למנוע ערבוב בין דם עשיר בחמצן לבין דם דל בחמצן. דם דל בחמצן או בשמו השני "הדם הכחול", מגיע אל הלב לאחר שזרם באיברי הגוף.

צד ימין של הלב

צידו הימני של הלב מורכב מהפרוזדור הימני ומהחדר הימני, תפקידו לקבל ולהזרים דם באמצעות עורקי הריאה אל הריאות. הדם המוזרם אל הריאות דל בחמצן וכאשר הוא מגיע אל הריאות הוא עובר תהליך "ריענון" על ידי חמצן, ובכך משנה גם את הצבע שלו לאדום. לאחר תהליך זה, הדם שכעת עשיר בחמצן מוזרם לצידו השמאלי של הלב.

צד שמאל של הלב

צידו השמאלי של הלב מורכב מהפרוזדור השמאלי ומהחדר השמאלי, תפקידו להזרים דם ולספק חמצן לכל רקמות הגוף, באמצעות אבי העורקים, הנקרא אאורטה.

ארבעת מסתמי הלב

בלב קיימים ארבעה מסתמים. בכל צד ישנם שני מסתמים. מסתם אחד המפריד בין הפרוזדור לחדר, ומסתם נוסף המפריד בין החדר לבין העורק היוצא מהלב. המסתמים המפרידים בין החדרים לפרוזדורים נקראים דו צניפי בחלק השמאלי ותלת צניפי בחלק הימני. המסתמים המפרידים בין החדרים לעורקים נקראים: מסתם ריאתי, אשר חוצץ בין עורק הריאה לחדר הימני, ומסתם אבי העורקים החוצץ בין אבי העורקים לחדר השמאלי. תפקידם של המסתמים הוא לוודא שהדם זורם באופן תקין, כאשר הם נפתחים ונסגרים לכיוון אחד בלבד, בכל פעימת לב.

מה קורה כשהלב פועם?

פעימות הלב הן למעשה התכווצות והרפיה, כאשר ההתכווצות נקראת סיסטולה וההרפיה נקראת דיסטולה. בזמן שהלב מתכווץ, חדרי הלב מתכווצים ומזרימים דם לכלי הדם, אשר מועבר אל הריאות ולשאר הגוף. לעומת זאת בזמן ההרפיה, החדרים מתמלאים דם המגיע אליהם מהפרוזדורים. לאחר מכן הלב שוב מתכווץ והתהליך מתחיל מחדש.

החיווט החשמלי של הלב

החיווט החשמלי של הלב הוא מנגנון מיוחד אשר תפקידו לדאוג לפעילות תקינה של פעימות הלב. על ידי דחפים חשמליים המתחילים את דרכם בפרוזדור הימני ועוברים אל החדרים, מועברת למעשה הפקודה לשאוב דם. בזכות מנגנון זה הלב ממשיך לפעום בקצב תקין ומותאם, ונעשה חילוף קבוע בין הדם העשיר בחמצן לבין הדם הדל בחמצן, בצורה מעגלית.

גורמי סיכון למחלות לב

גורמי הסיכון של מחלות לב כוללים בין היתר –

 • עישון
 • תזונה לקויה
 • יתר לחץ דם
 • רמות גבוהות של כולסטרול בדם
 • סוכרת
 • השמנת יתר
 • חוסר פעילות גופנית
 • מתח רב
 • היגיינה לקויה

ממה נגרמות מחלות לב?

מחלות לב עלולות לפגוע בכל אחד מתפקודי הלב ובכל אחד ממרכיבי הלב.
את מחלות הלב ניתן לחלק לשני חלקים:
1. מומי לב מולדים.
2. מחלות הנרכשות מהלך החיים.

מחלות לב נפוצות

אי ספיקת לב – זהו מצב בו הלב אינו מצליח לספק דם לחלקי הגוף עקב לקות בשריר הלב.
על מנת לאבחן אי ספיקת לב יש להתבסס על רקע רפואי, תלונות וממצאים בבדיקה גופנית של החולה. בכל אילו ניתן להבחין בתסמינים הבאים: קושי במאמץ, קוצר נשימה, חולשה, גפיים קרות, עייפות, בחילות חוזרות ונשנות, אובדן תיאבון, בצקות בריאות ובגפיים, נפיחות בבטן, לחץ דם גבוהה ועוד. במקרה קל יופיעו התסמינים בזמן מאמץ, ובמקרה של אי ספיקת לב קשה, החולה יסבול מתסמינים אלו גם במצב של מנוחה.

הפרעות קצב לב – הפרעות קצב הלב הן למעשה הפרעות במנגנון של החיווט החשמלי של הלב. כתוצאה מכך חל שינוי בקצב פעימות הלב, לעיתים מתאפיין בקצב איטי או מהיר מידי ולעיתים בדילוג על פעימות, כך שישנו חוסר אחידות בקצב פעימות הלב.

מהם התסמינים להפרעות קצב הלב?

קשיי נשימה, סחרחורות עד לכדי מצב של אובדן הכרה או טשטוש, דופק מהיר, כאבים בחזה, חולשה בשילוב דפיקות לב איטיות, הרגשה של החסרת פעימה- כאילו הלב משתהה ובמקרים חמורים ונדירים יתכן מצב של דום לב.

מומי לב מולדים – ישנם יותר משלושים סוגים של מומי לב מולדים, בניהם ניתן לראות: מום מחיצתי, מצב בו קיים חור בין שני החדרים או בין שני הפרוזדורים של הלב, מחלת לב כחלונית המתרחשת כתוצאה משילוב של מום חסימתי ומום מחיצתי או כתוצאה משריר לב חלש.

הגורמים למומי לב מולדים –

תסמונת דאון, מחלות זיהומיות של האם בזמן ההיריון כגון: אדמת, רמות סוכר לא מאוזנות של האם במהלך ההיריון. במקרים רבים לא נמצא גורם מובהק להתפתחות המום.

קרדיומיופתיה – (מחלה ראשונית של שריר הלב)

קרדיומיופתיה היא אוסף מחלות של שריר הלב, שבעקבות מזהמים שונים כמו: דלקות, חומרים רעילים, תגובה חיסונית או הפרעה מטבולית גנטית, נוצרה פגיעה בשריר הלב ובתפקודו. התסמינים העיקריים לכך הם: עייפות, בצקות ברגליים, קושי נשימתי, דפיקות לב ואף התעלפויות.

קיימים שלושה סוגים של עיקריים של קרדימיופתיה –

 • קרדיומיופתיה היפרטרופית – הגורמת עיבוי של שריר הלב בחדר השמאלי.
 • קרדיומיופתיה מורחבת – הגורמת להחלשות ולהתרחבות של הלב, וכתוצאה מכך הוא אינו יכול לתפקד באופן יעיל.
 • קרדיומיופתיה רסטריקטיבית – הגורמת לירידה בגמישות דופן הלב וכתוצאה מכך לירידה בכושר ההתכווצות שלו.

מניעת מחלות לב

ישנם סוגים של מחלות לב אשר לא ניתנות למניעה, כמו מומי לב, אך ישנם מחלות לב רבות הניתנות למניעה באמצעות שינויים באורך החיים ובהרגלים כמו:

 • שמירה על פעילות גופנית קבועה
 • משקל גוף תקין
 • שמירה על תזונה נכונה
 • בקרה על לחץ הדם, רמת הכולסטרול ורמות סוכר במקרה של סוכרתיים
 • הפחתה של מתחים ולחצים נפשיים
 • הפסקת עישון במקרה של מעשנים

מימוש זכויות לחולי לב

חולי לב עשויים להיות זכאים לקצבאות שונות מן המוסד לביטוח לאומי ומחברות הביטוח.

אדם מתחת לגיל פרישה –

גיל 62 לנשים וגיל 67 לגברים, זכאי לקצבת נכות כללית ושירותים מיוחדים מטעם המוסד לביטוח לאומי, ובמקרים מסוימים גם לקצבת ניידות מטעם משרד הבריאות. נוסף על כך ישנם חולי לב אשר זכאים לתג נכה מטעם משרד הרישוי.

לאחר גיל פרישה –

החולה עשוי להיות זכאי לשעות סיעוד מטעם הביטוח הלאומי.
מעבר לביטוח הלאומי, אדם שאובחן כחולה במחלת לב והוא מבוטח בביטוח סיעודי פרטי / קבוצתי, עשוי להיות זכאי לתבוע את הביטוח הסיעודי ולקבל קצבת סיעוד חודשית.

שירותים מיוחדים

במקרים בהם חלה פגיעה בתפקוד החולה כתוצאה ממחלת לב, ויש צורך בסיוע יומיומי בפעולות בסיסיות, ניתן להגיש בקשה לקצבת שירותים מיוחדים או סיוע סיעודי בהתאם לגיל החולה. אילו יבחנו על ידי בדיקת תלות של החולה בזולתו.

נפגעי עבודה

ישנם מקרים בהם אירוע לב התרחש במהלך העבודה וכתוצאה ממנה, כמו לדוגמא מאמץ פיזי יוצא דופן או לחץ נפשי מוגבר. באמצעות חוות דעת רפואית ניתן להוכיח את הקשר בין האירוע הלבבי לעבודה.

הגדרת חברת הביטוח למצב סיעודי בעת אבחון במחלת לב

חשוב לציין שמחלות לב מולדות מוחרגות ברוב פוליסות הסיעוד ולא ניתן לתבוע בגינן את חברת הביטוח.

חברת הביטוח אינה מתייחסת למחלה עצמה אלא להשלכות התפקודיות שנובעות עקב המחלה.
כך למשל, אדם שאובחן כלוקה באי ספיקת לב, אך בפועל עדיין מתפקד, לא יוכל לתבוע את הביטוח הסיעודי אלא רק כשמצבו התפקודי יחל להידרדר והוא יזדקק לעזרת הזולת בפעולות היום יום.
הפעולות התפקודיות הנבדקות ע"י חברת הביטוח הן:

רחצה, הלבשה, ניידות, מעברים, שליטה על סוגרים והזנה.
ע"מ שהתביעה תאושר, על חברת הביטוח להכיר בצורך בעזרה בלפחות בשלוש מתוך ששת הפעולות.

הגשת תביעת סיעוד לחולי לב באמצעות חברת מגן מומחים

חברת מגן מומחים מתמחה בהגשת תביעות סיעוד מול כל חברות הביטוח. בין אם מדובר בפוליסה פרטית ובין אם בפוליסה קבוצתית מול קופ"ח או גופים אחרים. במקרה של חולי לב יש לשים לב לדקויות בתנאי הפוליסה ולאופן בחינת התביעה בחברת הביטוח. לחברת מגן ותק של שנים בהגשת תביעות סיעוד ועם אחוזי הצלחה מן הגבוהים בשוק. כל מקרה נבחן לעומק, ברגישות וביסודיות ומוגש בצורה האולטימטיבית לחברת הביטוח.

מימוש זכויות לפי סוג מחלה

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

מידע מקצועי

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות לקבלת קצבת סיעוד

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם האפשרי