דמנציה ואלצהיימר

ההתמודדות עם הזדקנות בן משפחה קרוב אינה פשוטה כלל וכלל. לפתע האדם החזק שהכרתם נעלם ואינו קיים עוד. האישיות החזקה שתמכה בכם לאורך הדרך מתגלה פתאום כחסרת ישע . אך נדמה כי הירידה הקוגניטיבית היא הקשה ביותר בעיקר לבני המשפחה ולקרובים . האישיות למעשה נמחקת בהדרגה והאדם שהכרתם הופך לישות שונה לחלוטין. דמנציה על שלל תסמיניה הופכת משפחות שלמות ומשנה את ההרמוניה בבית מן הקצה אל הקצה. מהי בעצם דמנציה, ממה היא נגרמת, האם ניתן להחלים ממנה ומהן הזכויות העשויות להגיע לחולי דמנציה:

מהי בעצם דמנציה?

דמנציה או בשמה העברי "קיהיון" , מאופיינת בירידה ביכולות הקוגניטיביות של החולה. מחלה זו פוגעת באופן הדרגתי בזיכרון לטווח קצר וארוך, ביכולת השיפוט, התמצאות במרחב, זיהוי אנשים קרובים ואיבוד הדרגתי של הקשר עם המציאות. בעקבות תסמינים אלה לרוב חלה ירידה תפקודית הדרגתית עד הגעה לצורך אינטנסיבי בעזרה והשגחת הזולת 24 שעות ביממה. דמנציה מהווה את אחד הגורמים העיקריים למוגבלות בקרב קשישים ונחשבת לאחת המחלות הקשות לאדם, לבני משפחתו ולחברה.

מהו השוני בין דמנציה לאלצהיימר?

דמנציה מתייחסת לקבוצה של מחלות המתארות פגיעה בתפקודים הקוגניטיביים והמנטליים. קצב ההתפתחות של מחלה זו שונה מאדם לאדם וכך גם היקף הפגיעה. השכיחה ביותר בקבוצת מחלות זו היא מחלת האלצהיימר .ביו 60%-70% מחולי הדמנציה מוגדרים כחולי אלצהיימר.

השכיחות של חולי דמנציה באוכלוסיה-

מעל גיל 65 בין חמישה לעשרה אחוזים יאובחנו כלוקים בדמנציה על צורותיה השונות. ככל שהגיל עולה , אחוז המאובחנים בדמנציה עולה. ע"פ מחקרים – 40% מבני גיל 80 ומעלה ילקו בדמנציה. מחצית מהמקרים ישוייכו למחלת האלצהיימר.

תסמינים נפוצים בחולי דמנציה-

איך תדעו האם יקירכם מגלים סימני דמנציה? אבחון מוקדם עשוי להאט את התקדמות המחלה, מאפשר קבלת טיפול תרופתי מתאים והכנת סביבה תומכת ככל האפשר לחולה ולבני משפחתו. הסימנים הנפוצים הם-
 • ירידה בזיכרון לטווח קצר , לרוב הזיכרון לטווח ארוך לא נפגע
 • קושי בחישוב
 • קושי בפעולות הדורשות פעולות בשלבים , כמו בישול לפי מתכון
 • קושי במשימות שגרתיות כגון- סידור הבית
 • שכיחת חפצים במקומות שאינם אופייניים
 • החבאת חפצים יקרי ערך או טענה על גניבתם כולל האשמה ללא ביסוס
 • קושי בשליפת מילים
 • קשיי כתיבה והקלדה
 • איבוד בוחן המציאות ובלבול מתמשך . לדוג'- איזה יום היום? איך חוזרים מפה הביתה?
 • שינויים במצב הרוח לעיתים קרובות
 • חשדנות
 • חרדה
 • חוסר סבלנות
 • ירידה בקשרים החברתיים , נטייה להתבודדות
 • סימנים פיזיים כגון- חוסר שיווי משקל ונפילות חוזרות, עייפות , חוסר תיאבון וירידה במשקל , קושי תפקודי ואי שליטה על סוגרים
שימו לב- לא כל מי שמאובחן כלוקה בדמנציה יסבול בהכרח ממכלול תסמינים אלה.

אבחון מחלת הדמנציה-

אבחון המחלה יתבצע ע"י רופא פסיכוגריאטר או נוירולוג . האבחון עשוי לכלול מספר שלבים-
 • שלב ראשון- שאלון מיני מנטל המכיל מגוון שאלות הבודקות תפקודי זיכרון , הבנה , התמצאות וריכוז. התוצאה המקסימלית הינה 30 וככל שהציון יהיה נמוך משמעותית מ-30, הירידה הקוגניטיבית תהיה חמורה יותר. לדוג'- אדם שקיבל במבחן מיני מנטל שנערך ע"י רופא מומחה את הציון 12/30, ילקה בדמנציה חמורה .
 • שלב שני- לעיתים הרופא עשוי להפנות לבדיקות נוירולוגיות מקיפות.

הטיפול במחלת הדמנציה-

מחלת הדמנציה מוגדרת כמחלה כרונית חשוכת מרפא. אולם, קיימות בשוק תרופות העשויות להקל על הסימפטומים ואף לעכב את התפתחות המחלה. ההמלצה של מומחים בתחום היא לשלב טיפול תרופתי יחד עם יחד עם טיפולים נוספים משלימים כגון: קבוצת תמיכה לחולה,פעילות קוגנטיבית וגירוי חושי כגון : משחקי חברה, יצירה, אימון חושי, פעילות גופנית ועוד.

הזכויות העשויות להגיע לחולי דמנציה ואלצהיימר-

אדם הלוקה בדמנציה עשוי להיות זכאי לשעות סיעוד מהביטוח הלאומי, עשוי לקבל היתר להעסקת עובד זר וכן עשוי להיות זכאי לקבלת תג נכה לבן משפחה שמסייע בהנעתו ממקום למקום. בנוסף, חולי דמנציה עשויים להיות זכאים לתבוע את הביטוח הסיעודי במידה וקיים ברשותם ולקבל קצבת סיעוד חודשית מחברת הביטוח.

הגדרת "מצב מזכה" ע"י חברת הביטוח לחולי דמנציה ואלצהיימר-

לא כל אדם שאובחן כלוקה בדמנציה זכאי לתבוע את הביטוח הסיעודי. במקרים של מחלת הדמציה , חברת הביטוח הגדירה במדוייק מיהו החולה שבסבירות גבוהה תביעתו תאושר על ידם . אך גם במקרים שהחולה עונה על "הקריטריונים היבשים" של חברת הביטוח לקבלת קצבת סיעוד, אישורי התביעה לא ממהרים להגיע . ע"פ הגדרת חברת הביטוח רק אדם שאובחן ע"י רופא מומחה בתחום הקוגניטיבי (פסיכוגריאטר או נוירולוג) כ- "תשוש נפש" אשר זקוק להשגחה ועזרה של הזולת 24 שעות ביממה, תביעתו עשויה להיות מאושרת. אך בפועל, גם עם קבלת אבחנה מתאימה מרופא מומחה בתחום, חברת הביטוח לא ששה לאשר את התביעה . ברוב המוחלט של המקרים חברת הביטוח תשלח רופא מטעמה שיבצע בדיקה מחודשת מול החולה ובמקרים רבים הרופא יקבע שהחולה עדיין לא מוגדר כתשוש נפש ותביעתו תידחה.

הגשת תביעת סיעוד לחולי דמנציה ואלצהיימר באמצעות "מגן מומחים":

למעלה מ 50% מתביעות הסיעוד המוגשות לחברת הביטוח באופן עצמאי נדחות . גם במקרים קשים של דמנציה ואלצהיימר רבים מקרי הדחייה. לאור זאת, אין ספק שתביעת פוליסת הסיעוד באמצעות מגן מומחים עשויה להגדיל משמעותית את אחוזי ההצלחה בקבלת אישור תביעה. גם במקרים של דחייה, חברת מגן מומחים תגיש תביעה חוזרת ותילחם עד לקבלת האישור המיוחל.

מימוש זכויות לפי סוג מחלה

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

מידע מקצועי

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות לקבלת קצבת סיעוד

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם האפשרי