גמלת סיעוד רמה 1

מהי גמלת סיעוד?

גמלת סיעוד ניתנת לתושבי ישראל העומדים בתנאים מסוימים (שיפורטו בהמשך) מתוקף חוק ביטוח סיעוד[1] של המוסד לביטוח לאומי אשר נחקק בשנת 1980 והופעל באפריל 1988. החוק חל על כל מבוטחי ביטוחי הזקנה וקצבות השאירים, עקרות בית ועולים חדשים שאינם מבוטחים בביטוח זקנה וקצבות שאירים, ומטרתו לאפשר לקשישים להמשיך לחיות בקהילה לפרק זמן ארוך ככל הניתן וזאת על ידי מתן טיפול יום יומי וסעד.

גמלת סיעוד רמה 1

קצבת הסיעוד רמה 1 ניתנת לכל מי שצבר בין 2.5 ל-3 נקודות תלות במבחן הערכת הכשירות, ויכול לבחור את היקף הסיוע מבין ארבעת האפשרויות הללו:

סיוע של מטפל אישי בבית למשך 5.5 שעות שבועיות

שירותי סיעוד שלא בבית המטופל במשך תשע שעות שבועיות הכוללות: ביקור במרכז יום, לחצן מצוקה, מוצרי ספיגה ושירותי כביסה

קצבה חודשית בגובה 1,408 ₪

שילוב של סיוע כספי יחד עם סיוע סיעודי – כאשר עלות כל שעת טיפול בבית עומדת על 256 ₪, אפשרות לקבל שלוש וחצי שעות טיפול בשבוע בעלות של 512 ₪, אפשרויות להשתתף בשירותי מרכז יום, לחצן מצוקה, מוצרי ספיגה ושירותי כביסה, בהתאם למפורט באתר הביטוח הלאומי.

דוגמאות לגמלת סיעוד ברמה 1

גמלת הסיעוד ניתנת לחלוקה במספר דרכים – מחד אפשר לבקש לקבל את הסכום הקצבה במלואה – 1,408 ₪ ומנגד אפשר לשלב את הגמלה עם שירותים שונים בהיקף של עד 9 יחידות למשל ביקור במרכזי יום לאזרחים ותיקים ( שתי יחידות שירות), אספקת מוצרי ספיגה חד-פעמיים, לחצן מצוקה (0.25 יחידות שירות), שירותי כביסה (0.25 יחידות שירות). נוסף לכך ניתן לנצל 5.5 יחידות שירות עבור עזרה בבית בשילוב הגמלה הכספית וכן בשילוב שאר שירותי הגמלה.

תקציב חודשי לקצבת סיעוד על פי רמות

התקציב החודשי נקבע על פי מבחן ההכנסות עד 10,551 ₪ – ליחיד תינתן גמלה מלאה –1,408 ₪. בין 10,551 ₪ – 15,826 ₪ – ליחיד תינתן גמלה מופחתת בשיעור של 50%  כלומר – 704 ₪ מעל 15,826 ₪ – היחיד אינו זכאי לגמלה.

זוגות עם הכנסה של  15,826 ₪ זכאים לגמלה מלאה – 2,816 ₪  הכנסה זוגית בטווח שנע בין 15,826 ₪ – 23,739.75 ₪ מזכה במחצית סכום הגמלה – 1,408 ש"ח ואילו הכנסה הגבוהה מ -23,739.75 ₪ – אינה מזכה בגמלה.

הנתונים נכונים לינואר 2021

כיצד נקבע גובה הגמלה

בהתאם לממצאי הבדיקה במבחן התלות (ADL) תוך שקלול המידע הנוסף שנשלח למוסד לביטוח לאומי בכתב התביעה ובמסמכים הנלווים.

הקשיים שבהוכחת רמת הסיעוד

רמת הסיעוד נקבעת עלפי מבחן התלות (ADL) שנערך על ידי נציג של חברת הביטוח. במבחן התלות בוחנים את רמת עצמאותו של התובע – עד כמה הוא עצמאי בביצוע פעולות שגריות כמו אכילה, לבוש, רחצה, שליטה על צרכים, ניידות, ביצוע מעברים. מעמד הבדיקה מותח מאוד עבור התובע, ובמקרים רבים התובע מתאמץ כדי להצליח ולבצע פעולות, שביום יום קשות לו, ולכן לא פעם המצב שמוצג בעת הבחינה לא תואם את המציאות והתובע נפגע מכך ולא מממש את זכויותיו.

למי זה מתאים?

הזכאים לקבלת גמלת סיעוד בדרגה אחד הם כל מי שצבר בין 2.5 ל-3 נקודות במבחן התלות

תביעה לגמלת סיעוד

גמלת הסיעוד (קצבת הסיעוד) ניתנת על ידי המוסד לביטוח הלאומי לתושבי ישראל שעומדים בתנאים אלו:

  • תושבים שהגיעו לגיל פרישה, ומתגוררים בקהילה – בביתם, בדיור מוגן, במוסד סיעודי במחלקות התשושים והעצמאיים, ובמחלקות התמיכה שבתי האבות
  • זקוקים לסיוע ולתמיכה בדרגות צורך שונות על פי הנקבע במבחן התלות (ADL)
  • עומדים במבחן ההכנסות
  • לא מקבלים גמלאות אחרות כמו קצבה לשירותים מיוחדים (שר"ם), קצבה מיוחדת לנפגעי עבודה בדרגת נכות גבוהה או הטבות ממשרד הביטחון (עזרת הזולת מטעמים רפואיים, מלווה, משמרות, עדרה לזולת המוענקת לבני משפחות חללים).

כיצד ניתן להגיש את תביעת גמלת הסיעוד?

תהליך הגשת תביעת הסיעוד נחלק למספר שלבים, בשלב הראשון יש למלא את טופס התביעה לגמלת סיעוד באופן מקוון או על ידי הורדתו מאתר הביטוח לאומי (לנוחיותכם צירפנו קישור , למלאו בצורה ידנית ולהניח אותו בתיבת הסיעוד בסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום המגורים.  אל הטופס יש לצרף מסמכים נלווים אלו:

  • תמצית התיק הרפואי מקופת החולים – אבחנות ותרופות שחתום בידי רופא או אחות.
  • אישורים שונים – כפי שמפורט בטופס התביעה.
  • סיכום אשפוז – למי שאושפז במהלך שלושת החודשים שקדמו להגשת התביעה.
  • כתב ויתור על סודיות רפואית
  • אבחונים של רופאים מקצועיים לרבות גריאטר או פסיכוגריאטר לכל מי שסובל מלקות מירידה בתפקוד הקוגניטיבי.
  • רשות – מילוי טופס מידע לצורך החלטה על ידי אחות או רופא, שמפרט מידע נוסף על אודות המצב הרפואי.

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך
מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:

מידע מקצועי

פרסומים אחרונים

תוכן עניינים:
נגישות

לבדיקת זכאות ללא עלות

מגיע לכם לקבל את הטוב ביותר בסיוע צוות המומחים של מגן