בית אבות סיעודי

בית אבות סיעודי הוא סוג של דיור מוגן המספק לדיירים טיפול 24 שעות ביממה וסיוע בפעילויות יומיומיות. זוהי אפשרות נפוצה עבור קשישים הזקוקים לרמה גבוהה של תמיכה וטיפול רפואי. במאמר זה נסקור את ההיבטים השונים של בתי האבות הסיעודיים ומה הם מציעים לדיירים.

מהו בית אבות סיעודי?

כאמור, בית אבות הוא מוסד סיעודי המספק מגוון שירותי טיפול רפואי ואישי לקשישים הזקוקים לסיוע שוטף בפעולות היום-יום. הוא נחשב לסביבה דמויית בית חולים בשל השירותים הרפואיים הניתנים בין כתליו. בית אבות סיעודי חייב להיות בעל רישיון תקף ממשרד הבריאות על מנת לפעול.

דיירים סיעודיים

כדי לקבוע את היכולות התפקודיות של הדייר הפוטנציאלי, עליו לעבור מספר בדיקות, כולל מבחן לביצוע פעילויות יומיומיות, המכונה מבחן ADL. בדיקה זו נערכת על ידי איש מקצוע מהמוסד לביטוח לאומי או בוחן מטעם חברת הביטוח של הדייר הפוטנציאלי כדי להעריך אם הדייר יכול לחיות באופן עצמאי או שהוא זקוק לסיוע ברוב פעולות היומיום שלו. פעילויות אלה כוללות אכילה, שתייה, רחצה, החלפת בגדים, הליכה ושימוש בשירותים.

אלה הזקוקים הן לסיוע יומיומי והן לטיפול רפואי נחשבים לבעלי צרכים מורכבים ובדרך כלל משוכנים במחלקה נפרדת בתוך בית אבות סיעודי. חולים סיעודיים סובלים לעיתים קרובות גם ממצבים נפשיים כמו מחלת אלצהיימר או דמנציה, ואלה מכונים תשושי נפש.

למרות הקשיים התפקודיים, מטופלים סיעודיים קשישים רבים שומרים על יכולות קוגניטיביות ברורות. חלק מהקשישים עשויים להזדקק גם לטיפול סיעודי זמני עקב מחלה או ניתוח, ועם הטיפול והשיקום הנכונים, הם עשויים להיות מסוגלים לחזור לחיים עצמאיים.

בית אבות סיעודי – מהם השירותים הניתנים?

בבתי אבות סיעודיים יש צוותים גדולים של אחיות ואחים כדי לסייע לדיירים בפעילות היומיומית שלהם. בנוסף, בתי האבות מציעים פיקוח רפואי צמוד, חדרי שינה מאובזרים, שירותי חירום, ניקיון ותחזוקה, אבטחה ואספקת חשמל לגיבוי. הדיירים יכולים גם להשתתף במגוון פעילויות ואירועים, כולל חוגים, העשרה תרבותית, ערבי בידור, טיולים ועוד.

חלק מבתי האבות הסיעודיים מציעים גם שירותים נוספים כגון כביסה, תמיכה פסיכולוגית, ריפוי בעיסוק וגישה 24 שעות ביממה לרופא. הארוחות מוגשות בחדר אוכל ועשויות לכלול שירותי כשרות ודת, בחלק מבתי האבות יש גם שירותים כמו קפיטריה, חדר כושר, בריכה, מרכז ספא ועוד.

סיוע במימון בית אבות סיעודי

עלות השהייה בבית אבות סיעודי יכולה להיות גבוהה, כאשר חלק מהמוסדות גובים אלפי שקלים בחודש. עבור קשישים שאין להם מספיק משאבים כספיים, ישנן מספר אפשרויות למימון שהותם. אלה כוללים ביטוח סיעודי פרטי, במימון משרד הבריאות, משכנתא הפוכה, זכאות לקצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי וסיוע למשפחות.

דרישות הרישוי לבתי אבות בישראל

בישראל, כל בתי האבות חייבים ברישיון ממשרד העבודה והרווחה. שני משרדים אחראים לפיקוח על בתי האבות. משרד הרווחה והשירותים החברתיים מפקח על בתי אבות לתשושי נפש, ואילו משרד הבריאות מפקח על מוסדות לאנשים עם צרכים רפואיים מורכבים יותר, כגון לא יציבים נפשית וכאלה הזקוקים לטיפול סיעודי מורכב. מידע זה ניתן למצוא במאגר המוסדות והמחלקות המפוקחים על ידי משרד הבריאות.

חוקי הפיקוח על מעונות היום

חוק הפיקוח על מעונות ותקנות הפיקוח על מעונות היום מפרטים את התנאים הנדרשים למוסדות סיעודיים לקשישים. חוקים אלה מבטיחים כי הקשישים יקבלו תנאי מחיה וטיפול נאותים בבתי האבות שלהם. משרד הבריאות אחראי לפיקוח על מוסדות גריאטריים המטפלים בקשישים, לרבות בעלי טיפול ממושך בקשישים וצרכים רפואיים מורכבים, כגון גריאטריה שיקומית, טיפול סיעודי מורכב, הנשמה ממושכת ומקרים אחרים.

הבחנה בין בתי אבות סיעודיים, בתי אבות לתשושי נפש ובתי אבות סיעודיים מורכבים

בית אבות מספק סביבה טיפולית לאנשים הזקוקים לתמיכה צמודה בפעילות היומיומית שלהם עקב בעיות בריאותיות או מוגבלויות, שיכולות לנוע בין קשיים פיזיים וקוגניטיביים. בעוד שלדיירי בית אבות רבים הם עוד צלולים בדעתם, חלקם עלולים לחוות בלבול.

לעומת זאת, בית אבות לתשושי נפש נותן מענה ספציפי למטופלים הסובלים מדרגות שונות של דמנציה, מה שמביא לירידה ביכולות הקוגניטיביות שלהם. אנשים אלה אינם מסוגלים לתהליכי חשיבה נורמליים.

שני סוגי בתי האבות שואפים לספק סביבה בטוחה, נוחה ותומכת עבור אנשים הזקוקים לטיפול ארוך טווח. עם זאת, ההבחנה ביניהם נעוצה ברמת הליקוי הקוגניטיבי והתפקוד הנפשי של דייריהן.

לעומת אלה, בתי אבות מורכבים מיועדים להכיל מטופלים קשישים בעלי רקע בריאותי תפקודי מאתגר יותר. בעוד שהם עשויים להתמודד עם הקשיים הנלווים בדרך כלל לטיפול סיעודי בסיסי, הם דורשים גם טיפולים רפואיים נוספים והשגחה רפואית צמודה יותר.

כמה דוגמאות למצבים שעלולים להציב מטופל בבית אבות מורכב כוללות טיפולים אונקולוגיים, בדיקות בריאות סדירות, צורך בעירויי דם, דיאליזה, עירוי תוך ורידי מתמשך וטיפולים בבעיות בנשימה. ככלל, חולים אלו דורשים טיפול מיוחד ואינטנסיבי יותר, ולכן בית אבות מורכב הוא האפשרות הטובה ביותר להבטחת רווחתם.

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות לקבלת קצבת סיעוד

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם האפשרי