תשוש נפש

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

מה זה "תשוש נפש" וכיצד הגדרה זו מתקשרת לטיפול סיעודי?

מה הכוונה בצמד המילים "תשישות נפש"? מיהו תשוש הנפש וכיצד מהווה מצב זה זכאות סיעודית? האם תשושי נפש זכאים לאותה הכרה ביטוחית של מטופלים סיעודיים על רקע פיזי? במאמר זה ננסה לפזר מעט את הערפל סביב שאלות אלו, נרחיב על המושג ונבין כיצד הוא מזכה בהכרה כמצב סיעודי.

החוק מזהה שני מצבים של תפקוד ירוד ותלות, אותם הוא מגדיר כ"סיעודיים". המצב הראשון, המוכר יותר, הוא ירידה בתפקוד הפיזי באופן שאינו מאפשר התנהלות יום יומית עצמאית. כאשר אנו חושבים על סיעוד רובינו חושבים על אנשים שחווים קושי או מגבלה פיזית ואינם מסוגלים להתנייד בכוחות עצמם, ללכת, לקום ולשבת, לאכול או לשתות לבד, להתרחץ ללא סיוע או לשלוט על הסוגרים. באופן כללי ניתן לומר כי אי מסוגלות בביצוע 3 פעולות מתוך הרשימה הנ"ל, מאפשרות לקבל הכרה כסיעודי.
אך מלבד מגבלה פיזית, ישנו מצב נוסף המוגדר כסיעודי אף הוא, ונקרא "תשישות נפש", מושג שנשמע אולי מעט מבלבל, כאילו לקוח מעולם הפסיכולוגיה ועוסק בעייפות רגשית, אך "תשישות נפש" היא שם כולל לשלל ליקויים מנטליים המקשים על העצמאות ומהווים סכנה.

"תשוש נפש" הוא מי שאיבד מצלילותו וסובל מפגיעה קוגניטיבית ו/או הידרדרות ביכולת השיפוט, כגון ירידה בזיכרון לטווח הקרוב ולטווח הארוך, קושי להתמצא נכונה במרחב, קושי בהתמצאות בזמן, בלבול, קושי להתבטא בקלות או קושי בהבנה וקריאה נכונה של סיטואציות ושל הוראות מילוליות או כתובות.
חולה תשוש נפש יתקשה לקבל החלטות רציונליות ולהבין את משמעותן, יתקשה לנהל את ענייניו הכלכליים והבריאותיים, לעקוב אחר קבלת תרופות, לשלוט בהוצאות, לעמוד בלוחות זמנים או להגיע ממקום למקום בבטחה.
"תשישות נפש" היא מצב סיעודי לכל דבר ועניין, ולרוב מצריכה השגחה על המטופל, בין אם על מנת לשמור על בטחונו או בין אם בכדי להגן על ביטחונם של אחרים מפניו.

כיצד לזהות מצב של תשישות נפש?

שינויים התנהגותיים לא מוסברים אצל אנשים מבוגרים צריכים להדליק נורה אדומה. תשושי נפש עלולים להפגין שינויים תדירים במצב רוחם, התפרצויות זעם פתאומיות, בלבול ושכחה, דיבור לא קוהרנטי, בכי שאינו מידתי, דיכאון, ניסיונות לפגיעה בעצמם או בסביבתם, בעיות סביב נושא של עשיית צרכים, חשדנות מופרזת שלא איפיינה אותם בעבר, הקשרות מוגזמת לחפצים, ניתוק קשרים חברתיים, קושי בזיהוי מקומות או אנשים מוכרים, עצבנות ואי שקט כללי, וכיוצא בזה.

מהו מבחן "מיני מנטל" וכיצד הוא משמש בתביעות סיעוד לתשושי נפש?

תשישות נפש מתייחסת על פי רוב לאנשים חולי אלצהיימר ומחלות דמנטיות שונות הפוגעות בתפקוד המוחי. על מנת לאבחן את המטופלים ולהעריך את תפקודם הקוגניטיבי, או לעקוב אחר השתנות במצבם לאורך זמן, משתמשים רופאים ופסיכולוגים במבחן "מיני מנטל". מבחן זה מכיל מבדקים להערכה של מגוון יכולת קוגניטיביות שונות כגון: ההתמצאות בזמן ובמרחב, מסוגלות בקריאה ובכתיבה, כושר הזיכרון, מסוגלות לבצע חשבון בסיסי, שליטה בדיבור- בשפה והגייה וביכולת הביטוי, יכולת להבין הוראות ויכולת להעתיק ציורים פשוטים. ככל שהציון המשוכלל נמוך יותר, כך הפגיעה הקוגניטיבית משמעותית יותר. מבחן מיני מנטל הינו קל לביצוע ואינו דורש הכנה מצד הנבדק. המבחן הוא כלי מקובל ואפקטיבי המשמש על פי רוב כחלק מהערכת מצב המטופל בעת הגשת תביעה סיעודית על רקע של תשישות נפש. חשוב לציין כי מבוטח יכול להיות מוגדר כתשוש נפש הזכאי לסיוע סיעודי, גם אם יכולותיו הפיזיות תקינות.

אם זיהיתם התנהגות שונה, תוקפנית או מבולבלת אצל יקירכם המבוגרים, אל תזניחו את המצב. חשוב לעקוב ולבדוק האם הם אכן סובלים מפגיעה קוגניטיבית, ואם התשובה חיובית, לאבחן את מידת הפגיעה ולהשיג להם את העזרה הדרושה. זו אמנם התמודדות לא פשוטה עבור כל הנוגעים בדבר, אך חיונית על מנת לשמור על בטחונם ועל איכות חייהם.

מהם ביטוח סיעודי ותביעת סיעוד?

ביטוח סיעודי הוא ביטוח הנרכש בכדי לזכות בכיסוי ההוצאות הרבות הנובעות מהטיפול באדם סיעודי. אדם זה זקוק לעזרה רבה, הכוללת לעיתים גם מטפל סיעודי צמוד, תרופות, ועזרים שונים, שעלולים לעלות כסף רב.

תביעת סיעוד הינה הדרך בה יכול המבוטח בביטוח סיעודי לזכות בהשתתפות החברה המבטחת, במקרה ויזדקק לשירותיה. במידה והמבוטח יהיה זכאי על פי תנאי הפוליסה, הוא יזכה לתשלומים מחברת הביטוח בכדי לממן את ההוצאות השונות הכרוכות בהפיכתו למטופל סיעודי.

מיהו אדם סיעודי?

בכדי לקבוע האם המבוטח אכן עונה להגדרת אדם סיעודי, ולפיכך האם הוא זכאי לפיצוי מהחברה המבטחת, החברה המבטחת בודקת את המטופל הסיעודי על פי מבחני ה:ADL

מבחני הADL מורכבים מ6 מבחנים שונים: היכולת לשלוט בסוגרים, להתלבש ולהתפשט, היכולת לאכול בצורה עצמאית, יכולת רחצה עצמאית, יכולת לקום ולשכב, והיכולת להתנייד. במידה והמבוטח עונה על שלוש מתוך ששת המבחנים הללו הוא מוגדר כאדם סיעודי וזכאי לפיצוי מהביטוח, ולסיוע במימון ההוצאות הכרוכות בכך.

ישנם מצבים בהם האדם איננו עונה על שלוש מששת המבחנים של הADL, ובכל זאת הוא יהיה זכאי להשתתפות בתשלום. מקרה ייחודי זה הוא במידה והמבוטח מוגדר כ"תשוש נפש".

מתי אדם יוגדר כתשוש נפש?

כיוון שמבחני הADL אינם רלוונטיים תמיד לבדיקת תשישות נפש, המבחן לעניין זה הוא מבחן "מיני מנטל". מבחן זה משמש להערכת תפקודים שכליים וקוגניטיביים שונים, ומסייע לעקוב לאורך זמן על קצב ההתקדמות של המחלה.

המבחן מורכב ממספר מטלות כגון: התמצאות במקום, התמצאות בזמן, מבחן שפה, מבחן קליטת מילים וזיכרון, מבחן בחשבון, מבחן קריאה וכתיבה, וכדו'. כל אחת מהמטלות הללו בודקת תחום אחר, ומנוקדת כך שבסופו של דבר, הניקוד יכול לנוע בין ציון אפס לשלושים.

ככל שהניקוד נמוך יותר, כך רמת הפגיעה חמורה יותר, ובמידה והניקוד הסופי נמוך מעשרים וחמש, הדבר מהווה אינדיקציה לפגיעה קוגניטיבית ויכול בנסיבות מסוימות להיחשב כתשישות נפש.

מדוע נדחית תביעת סיעוד בגין תשישות נפש?

תביעות בגין תשישות נפש נדחות בטענות שונות. החל בטענות על חוסר הסכמה בנוגע לחומרת המצב הקוגניטיבי של המבוטח, שעל פי הביטוח אינה חמורה דיה בכדי להגדירו כתשוש נפש. עובר בטענות על היעדר צורך בהשגחה צמודה על המבוטח, כך שלטענת המבטחת תשוש הנפש אינו עומד באחד התנאים הבסיסיים המוכרים בפוליסת הביטוח הסיעודי. חברת הביטוח תטען פעמים רבות שהירידה בתפקוד של המבוטח איננה מצדיקה השגחה סביב השעון. וכלה בטענות על היעדר גילוי רפואי מצידו של המבוטח.

במידה ותביעת הסיעוד למבוטח תשוש הנפש נדחתה על ידי חברת הביטוח, רצוי לשקול לפנות למומחים בתחום לסיוע. חברתנו פועלת מזה שנים רבות למיצוי זכויות המגיעות ללקוחותינו, וזוכה לאחוזי הצלחה גבוהים מאוד, המבוססים על מקצועיות, מצוינות, נחישות, והכרות עם חברות הביטוח ושיטות העבודה שלהן.

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך
מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:

פרסומים אחרונים

תוכן עניינים:
נגישות

לבדיקת זכאות ללא עלות

מגיע לכם לקבל את הטוב ביותר בסיוע צוות המומחים של מגן