מה כדאי? קצבת סיעוד או המרה לכסף

גמלת סיעוד היא קצבה שמעניק הביטוח הלאומי לקשישים הנמצאים במצב סיעודי מבחינה פיזית או קוגניטיבית. לעיתים, אנשים הזכאים לגמלת ביעוד, או בני משפחתם, שוקלים להמיר את הגמלה בכסף. האם זהו מהלך משתלם? 

מהי גמלת סיעוד?

על מנת לקבל את הגמלה על הקשיש להגיש תביעה לביטוח לאומי ולעמוד בתנאים הנדרשים לפי החוק. על מנת לקבוע את גובה הקצבה לה זכאי הקשיש, עליו לעבור מבחן נזקקות על ידי מומחה מטעם הביטוח הלאומי. 

המבחן בוחן את רמת תפקודו בפעולות יומיומיות, לרבות התלבשות, רחצה, אכילה, התניידות ועוד. לאחר המבחן נקבעת רמת הזכאות של הקשיש, על הסקאלה בין 1-6, כאשר 6 היא רמת הזכאות המקסימלית המזכה בקצבה הגבוהה ביותר. 

בשנת 2018 נכנסה לחוק רפורמה שמאפשרת לזכאים לגמלת סיעוד לקבל את כולה, או חלקה, בכסף ולא בהכרח בשירותי סיעוד. כיום, גובה קצבת הסיעוד המינימלית עומד על 1,408 ₪, וגובהה המקסימלי עומד על 6,146 ₪. השירותים המוצעים על ידי הביטוח הלאומי כוללים העסקת מטפל סיעודי, לחצן מצוקה ועוד.

אפשרויות קבלת הגמלה

אדם הזכאי לקבלת גמלת סיעוד מהביטוח הלאומי, יכול לבחור האם לקבל את חלקה או כולה בשווי כסף, או בדמות שירותי סיוע וסיעוד. סכום הגמלה המגיעה לחולה משתנה בהתאם לרמת הקצבה שנקבעה לו במבחן הזכאות. 

ישנן שתי אפשרויות חלופיות העומדות בפני מקבל הקצבה, בהתאם לרמה בה הוא נמצא:

  • ברמה 1- החולה יכול לקבל קצבה בשווי 1,408 ₪ בחודש, במקום שירותי סיעוד. לחילופין, הוא יכול להחליף חלק משעות הטיפול הסיעודי בשווי כסף. שוויה של כל שעת טיפול הוא 256 ₪.
  • ברמה 2-6- כאן יש לחולה שתי אפשרויות. הראשונה היא החלפת 4 שעות שבועיות לקצבה כספית, והשנייה היא להחליף שליש מהשעות לקצבה כספית. האפשרות השנייה מותנית בבדיקה ואישור של עו"ס מטעם הביטוח הלאומי. ברמות אלה, שעת טיפול אחת שווה ל-205 ₪.

אפשרות נוספת לקבלת הגמלה בכסף היא אם החולה מעסיק מטפל סיעודי צמוד. במקרה כזה, עליו לעמוד בכמה תנאים: 

  • המטפל מועסק לכל הפחות 12 שעות ביממה, במשך 6 ימים בשבוע
  • הוא אינו קרוב משפחה של החולה הסיעודי
  • הוא מועסק בשכר על פי חוזה בכתב;
  • מידה והמטפל הוא עובד זר, על החולה להיות בעל היתר להעסקת עובד זר ואישור שעובד זה מיועד אליו. 
  • על המטפל להיות שוהה כדין.

יתרונות וחסרונות בקבלת גמלה בכסף

המשמעות של קבלת הגמלה בכסף היא שהחולה הסיעודי הוא המעסיק הבלעדי של המטפל הסיעודי, להבדיל ממצב בו הוא מקבל טיפול מטעם הביטוח הלאומי. יש בכך יתרונות כיוון שהחולה מקבל קצת יותר כסף מחברת הביטוח מהשווי שהיה מקבל בדמות השירותים.

אולם, הדבר עשוי להערים עליו קשיים והתעסקות בבירוקרטיה של העסקת העובד, ובמיוחד עם מדובר בעובד זר. לכן, רבים נעזרים בשירותים של חברת סיעוד. חברות הסיעוד במקרים אלו מהוות בעצם מעסיק שני כלפי העובד. הן מקבלות עדכונים מביטוח לאומי לגבי שינויים בשכר וחוקי עבודה, ובכך יכולים לסייע לחולים סיעודיים הנעזרים בהן לעמוד בהוראות החוק ולהעסיק כדין את המטפלים בהם.

בנוסף, לחברת הסיעוד יש את הכלים לסייע לחולה הסיעודי במקרים בהם העובד הסיעודי חולה, יוצא לחופשת לידה או נוסע לחו"ל. סיוע זה הכרחי במיוחד לקשישים אשר אינם בקיאים בתנאי העסקה והחובות הנגזרות מכך. 

איך מקבלים את ההחלטה הנכונה עבורכם? 

חברת מגן מומחים היא חברת סיעוד בעלת ניסיון והבנה בתחום תביעות הסיעוד וקצבאות סיעוד. החברה מטפלת במאות תביעות בשנה, ומעניקה ליווי צמוד, אישי ומקצועי לכלל לקוחותיה בכל שלבי התהליך, מהגשת תביעת הסיעוד ועד קבלת הטיפול הסיעודי.

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות לקבלת קצבת סיעוד

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם האפשרי