סיעודי מורכב מול סיעודי – מה ההבדלים בין סוגי המטופלים?

האם קיים שוני בין הגדרה של מטופל סיעודי לבין הגדרתו כמטופל סיעודי מורכב? האם הטיפול בחולה סיעודי מורכב שונה מטיפול סיעודי רגיל? מה המשמעויות הטיפוליות והכספיות של ההבחנה? במאמר שלפנינו נענה על השאלות ונשפוך אור על המושג "טיפול סיעודי מורכב".

בקשה לפיצוי כספי בגין מצב סיעודי

חולה סיעודי

חולה סיעודי הוא מי שמתקשה או אינו מסוגל לבצע בכוחות עצמו פעולות יום יומיות שגרתיות הנדרשות לתפקוד שוטף ותקין. אדם כזה נזקק לעזרה סיעודית מכיוון שאין ביכולתו לקום, לשבת, לשכב, ללכת, לאכול ולשתות, להתלבש ולהתפשט, להתקלח או לשלוט על סוגריו. אי מסוגלות בביצוע של שלוש פעולות או יותר מתוך הרשימה, מהווה מצב סיעודי. לחילופין, אדם עשוי להיחשב כחולה סיעודי תחת הגדרתו כ"תשוש נפש", כלומר, מצבו הקוגניטיבי ירוד והוא סובל מבלבול ודיסאוריינטציה, ואינו מסוגל יותר לטפל בענייניו או להישאר ללא השגחה ופיקוח. חולה סיעודי יכול לפנות למוסד לביטוח לאומי לשם קבלת גמלת סיעוד, ולחברת הביטוח הפרטית לתביעת ביטוח סיעודי.

חבורות הביטוח הפרטיות אשר מטפלות בתביעות סיעוד פרטיות:

חולה סיעודי מורכב

חולה סיעודי מורכב הוא מי שנוסף על היותו סיעודי עפ"י ההגדרות הנ"ל, סובל ממצב רפואי בלתי יציב המחייב ניטור ופיקוח, והוא זקוק להשגחה רפואית מתמדת ולהתערבות טיפולית תדירה אשר שתינתן לו ע"י צוות רפואי מיומן ומקצועי (להבדיל ממטפל שאינו מקצועי, כגון מטפל זר).
מטופלים סיעודיים מורכבים הם אנשים בנוסף להגדרתם כחולים סיעודיים, סובלים מחלק מהמצבים הבאים: מחלות ממאירות המצריכות טיפול כימותרפי או הקרנות, פצעי לחץ בדרגה 3-4, צורך בעירוי קבוע לשם קבלת נוזלים או טיפול תרופתי, צורך בקבלת עירוי דם בתדירות גבוהה, צורך בקבלת טיפול דיאליזה.
במצב של טיפול סיעודי מורכב, קופת החולים תישא חלק גדול מעלויות הטיפול. 
ההבחנה בין מצב סיעודי למצב סיעודי מורכב הינה בעלת חשיבות רבה הן מבחינת אופי וסוג הטיפול, והן מבחינה כלכלית.

סיעודי מורכב

היכן מטופל חולה סיעודי מורכב?

טיפול באדם אשר מוגדר כמטופל סיעודי מורכב עשוי להינתן במסגרת אשפוז בבית חולים ומרכזי אשפוז, או בביתו של המטופל. אם אדם התאשפז במחלקה לטיפול סיעודי מורכב, מימון עלות האשפוז תהיה באחריות קופת החולים, במקביל לסכום מסוים של השתתפות עצמית שיכול על המטופל או על משפחתו.
האשפוז במחלקה לטיפול סיעודי מורכב מאפשר מתן השגחה וטיפול רפואי רציף לאורך כל שעות היממה על ידי רופא תורן הנמצא במקום, וצוות האחים.
מטופל סיעודי מורכב אשר לא התאשפז, יוכל לקבל את הטיפול הנדרש לו בביתו. ניתן להיעזר בגמלת הסיעוד של הביטוח הלאומי, בקצבת סיעוד מהביטוח הפרטי (במידה ויש) ובמסגרת הסיוע של היחידה לטיפולי בית של קופת החולים. לשם קבלת שירות ביחידת טיפולי הבית של קופת החולים נדרשת הפנייה מהרופא המטפל והערכה רפואית שתינתן מרופא היחידה לטיפולי בית.
היחידות לטיפולי בית של קופות החולים השונות, מאפשרות קבלת סיוע  ועזרה שיקומית, ומציעות שירותים טיפוליים של צוותים מקצועיים בתחומי הרפואה, הסיעוד, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה ועבודה סוציאלית.

סיעודי מורכב – לסיכום ומה חשוב לדעת

לסיכום, מצב סיעודי מורכב מחייב השגחה רפואית זמינה ורציפה. על פי הגדרות משרד הבריאות אנו למדים כי החולים במצב סיעודי מורכב אינם יציבים מבחינה רפואית וחייהם תלויים בקבלת טיפול מתמשך. על פי רוב, מטופלים כאלו ישהו במוסדות ומחלקות אשפוז, אך במצבים מסויימים קיימת עבורם אפשרות להישאר בביתם ולהמשיך לקבל את הטיפול הנדרש. עלויות הטיפול במטופל סיעודי מורכב נופלות על קופות החולים, על הביטוח הלאומי, על המטופל עצמו ומשפחתו, ועל הביטוח הפרטי במידה ויש כזה.

מגן מומחים כאן בשבילכם, פנו אלינו עוד היום לקבלת פרטים ולייעוץ במימוש הזכויות שלכם.

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות לקבלת קצבת סיעוד

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם האפשרי