מי זכאי לגמלת סיעוד של הביטוח הלאומי וכיצד לקבל אותה

אחת התופעות הנפוצות בגיל השלישי היא ירידה משמעותית בתפקוד העצמאי. ככל שזו מחמירה עד כדי צורך קבוע בעזרה, מומלץ לפנות לביטוח הלאומי לצורך קבלת גמלת סיעוד. גמלת הסיעוד נועדה לספק תמיכה כלכלית וטיפולית לאדם המבוגר, והיא ניתנת הן בשעות עזרה בבית והן בשווה כסף. כל הפרטים על הדרך לקבלת גמלת סיעוד – בכתבה שלפניכם.

גמלת סיעוד

מהם התנאים לקבלת גמלת סיעוד?

כדי לקבל את גמלת הסיעוד, על המבקש לעמוד בשורת תנאים במצטבר:

  1. לאחר גיל פרישה, העומד כיום על 67 לגברים ו-62 לנשים.
  2. תושב/ת ישראל
  3. הכנסות נמוכות מהתקרה המזכה: תקרה זו מתעדכנת מדי תקופה. בעת הגשת בקשה לגמלת סיעוד, המבקש נדרש לצרף אישורי הכנסה של שלושת החודשים האחרונים. רק אם כל מקורות ההכנסה אינם עולים על התקרה המזכה, יוכל המבקש לקבל את גמלת הסיעוד.
  4. צורך בעזרה קבועה בפעולות היומיום.
  5. מגורים בבית או בדיור מוגן במימון עצמי. במקרה של אשפוז במחלקות סיעודיות /תשושי נפש / מחלות כרוניות וכדומה, שבהן המדינה נושאת במרבית עלות האשפוז, לא תינתן גמלת סיעוד.
  6. היעדר קבלת קצבה ממשלתית אחרת, כמו למשל קצבה ממשרד הביטחון.

איך בודקים אם אכן האדם עומד בתנאים לגמלת סיעוד?

הסעיפים הנוגעים למעמד מבקש גמלת הסיעוד – גיל ותושבות – מצויים במאגרי המידע של המדינה. לגבי הסעיפים של הכנסה ומקום מגורים, על המבקש לספק את המידע. ואולם, השאלה המרכזית היא מידת התלות של מבקש גמלת הסיעוד באדם אחר לצורך ביצוע פעולות היומיום. מבקש גמלת הסיעוד נדרש להוכיח כי הוא אינו יכול לבצע באופן עצמאי לפחות שלוש מתוך שש פעולות בסיסיות הכוללות: אכילה ושתיה, התלבשות והתפשטות, רחצה, שליטה בצרכים, ניידות ויכולת לעבור משכיבה לעמידה ולהיפך. בחלק המקרים יסתפק הביטוח הלאומי בהצהרה של מבקש גמלת הסיעוד, ובחלק מהמקרים תתבצע בדיקה פיזית בביתו של המבקש. 

איזו תמיכה מספקת גמלת הסיעוד?

לגמלת הסיעוד ישנם שלושה אופני מימוש –שעות טיפול בבית, שרותי סיעוד ללא טיפול בבית וקצבה כספית.  גמלת הסיעוד מוגדרת באמצעות שש רמות תמיכה, בהתאם לחומרת המצב הסיעודי. בכל אחת מהרמות ניתן לבחור את אופן השילוב בין שלושת אופני המימוש ובכך להגיע לסל השירותים המותאם ביותר למבקש גמלת הסיעוד.

איך מגישים טופס תביעה לגמלת סיעוד?

חשוב לדעת: גמלת הסיעוד אינה ניתנת באופן אוטומטי! כדי לקבל אותה, יש  למלא "טופס תביעה לגמלת סיעוד". את נוסח הטופס ניתן למלא באופן מקוון באתר של ביטוח לאומי, או להוריד "טופס תביעה לגמלת סיעוד" מהאתר, למלא ידנית ולשלוח לסניף הקרוב למקום מגוריו של האדם הסיעודי או להגיש פיזית בסניף. שימו לב שטופס תביעה לגמלת סיעוד הוא באורך 4 עמודים וכולל מידע מקיף ומפורט. רבים ממבקשי גמלת הסיעוד מתקשים למלא אותו בעצמם, ולכן נדרשת עזרה של מישהו קרוב שיוכל לסייע להם למלא את טופס התביעה לגמלת סיעוד.

מה קורה לאחר מילוי הטפסים לגמלת סיעוד?

הטפסים נקלטים ומעובדים באגף הסיעוד של ביטוח לאומי. במידה ונמצא כי הבקשה לגמלת סיעוד אכן מוצדקת, יחושב מספר נקודות התלות לצורך קבלת גמלת הסיעוד. מספר הנקודות נע בין 2.5-3 לגמלת סיעוד ברמה 1, דרך 5-7.5 נקודות לרמות הביניים, ועד ל9.5-10.5 נקודות לגמלה ברמה 6, שהיא הגבוהה ביותר. נקודות אלו קובעות את מידת הסיוע לה יזכה מבקש הגמלה, הן בשעות טיפול שבועיות והן בשווי הכספי שלהן, במידה ומבקש הגמלה יעדיף אותה כקצבה כספית. במידה ויש החמרה במצב הסיעודי, ניתן להגיש בקשה חוזרת לצורך קבלת גמלת סיעוד ברמה גבוהה יותר.

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות לקבלת קצבת סיעוד

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם האפשרי