האם כל מי שמגיע למצב סיעודי מקבל קצבת סיעוד?

כל המכשולים בדרך לאישור קצבת סיעוד וכיצד להתגבר עליהם.

בעולם אידיאלי, היה אפשר לצפות כי אדם שאינו מסוגל עוד להתנהל באופן עצמאי, יזכה לעזרה ממוסדת שתאפשר לו לחיות את שארית חייו בכבוד. ואולם, כפי שידוע לכולנו, המציאות רחוקה מכך מרחק רב. גם כאשר אדם מגיע למצב סיעודי ותלוי באופן קבוע בעזרת הסובבים אותו, לא בהכרח מובטח לו שהוא יזכה בקצבת סיעוד שתספק לו תמיכה כלכלית חיונית.
למה זה קורה וכיצד ניתן בכל זאת לדאוג לכך שהיקרים לנו יקבלו את מה שמגיע להם? 

כדי לענות על כך, נתייחס קודם כל לשאלה מהם התנאים המזכים בקצבת סיעוד.

קצבת סיעוד

שני התנאים ההכרחיים לקבלת קצבת סיעוד:

  1. קיומה של פוליסת סיעוד בתוקף – התנאי הבסיסי לקבלת קצבת סיעוד הוא כמובן קיומה של פוליסת ביטוח סיעודי פעילה, המשולמת עד מועד התביעה. בעבר הוצעו פוליסות סיעוד כאלה על-ידי חברות הביטוח עצמן, אך לפני מספר שנים הן חדלו מלשווק אותן בגלל חוסר כדאיות מבחינתן. ואולם פוליסות סיעוד ממשיכות להיות משווקות על ידי קופות החולים, על פי הסדריהן עם חברות הביטוח. בפוליסות אלו אמנם קצבת הסיעוד ניתנת לתקופה מוגבלת, אך זה ודאי עדיף מאשר ללא ביטוח סיעודי בכלל.
  2. מצב סיעודי מוכח ומאושר ע"י חברת הביטוח –  בעוד שהתנאי הראשון הוא שאלת כן /לא, הוכחת המצב הסיעודי מורכבת הרבה יותר. כדי להוכיח מצב סיעודי, על המבקש לעמוד במבחן יכולת, המכונה בקיצור ADL. מבחן זה בודק האם המבקש יכול לבצע בעצמו וללא עזרה פעולות יומיומיות שגרתיות כמו לאכול ולשתות לבד, להתלבש ולהתפשט, לקום ולשכב, ללכת, להתרחץ ולשלוט בצרכיו. המבחן מורכב מבדיקה של יכולת הביצוע של שש הפעולות הבסיסיות הללו. חוסר יכולת לבצע באופן עצמאי לפחות שלוש מהן מוגדר כ"מצב סיעודי", המזכה בקצבה. קריטריון חלופי הוא ירידה דרמטית בכושרו המנטלי והקוגנטיבי של האדם, עד כדי חוסר כשירות קוגנטיבית.

איך קורה שקצבת הסיעוד לא מאושרת, גם כאשר ברור לעין שהמבקש אינו עצמאי?

ראשית יש לציין כי במקרים רבים תביעת הסיעוד נדחית על הסף מסיבות בירוקרטיות. כל שגיאה או חוסר בשלב מילוי הטפסים ו/או הגשת האישורים הרפואיים הרלוונטיים עלולה לגרום לדחיית התביעה מבלי שבוצע כלל מבחן היכולת. וגם כאשר מגיע כבר המבקש למבחן היכולת, קיים פער של ממש בין הקשיים התפקודיים שלו כפי שאתם, בני המשפחה הסובבים אותו, רואים בכאב מקרוב, לבין מה שאמור להיות מבחן אובייקטיבי. הגורמים הרפואיים המבצעים את הבדיקה נשלחים על ידי חברת הביטוח ומייצגים למעשה את האינטרסים שלה. כך, כל "הישג" של המבקש בביצוע המשימות, גם אם עולה לו בקושי רב ובמאמצים ניכרים ואינו מייצג כלל את יכולתו היומיומית, נזקף לחובתו ומבטל את הניקוד המזכה לאותה פעולה. 

קצבת סיעוד

פניה לאנשי מקצוע זה לא לוקסוס – זה הכרח

מכל הנאמר עד כה, עולה מסקנה אחת ברורה: הגשת תביעת סיעוד ללא הכוונה מקצועית של מומחים לדבר עלולה לעלות לכם ביוקר – פשוטו כמשמעו. לא בגלל איזשהו חיסרון אצלכם, חלילה, אלא בגלל התנאים הנוקשים של בדיקת הזכאות, שיכולים להכשיל כל אחד, בלי קשר לרמת ההשכלה או הידע בכל תחום אחר. למעשה, הסטטיסטיקה העגומה מצביעה על כך כי כמחצית מהתביעות לקצבת סיעוד המוגשות באופן עצמאי נדחות על ידי חברות הביטוח! נדרשת מומחיות ובקיאות מעמיקה בכל הסעיפים והתנאים של הביטוח הסיעודי כדי לוודא ששום דבר לא יתפספס בדרך. וכאן בדיוק אנחנו ב'מגן מומחים' נכנסים לתמונה, עם צוותים מקצועיים מיומנים שעושים את העבודה במקומכם, ופועלים על בסיס הצלחה בלבד! אלפי הלקוחות שהצליחו לקבל באמצעותנו אישור לקצבת סיעוד הם ההמלצה הטובה ביותר. 

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:
תוכן עניינים:

פרסומים אחרונים

נגישות

לבדיקת זכאות ללא עלות

מגיע לכם לקבל את הטוב ביותר בסיוע צוות המומחים של מגן