תביעת סיעוד לילדים

מה כדאי לדעת לפני הגשת תביעת סיעוד לילדים

לצערנו, גם ילדים עלולים להזדקק לטיפול סיעודי. כולנו מגדלים את ילדינו באהבה, וחולמים שהילד שלנו יגדל להיות רופא או עורך דין. הפחד הגדול של כל הורה הוא שילדיו לא יזכו ליהנות מחיים בריאים ועצמאיים. ובכל זאת, ישנם ילדים הזקוקים לטיפול סיעודי. מהו סיעוד ילדים, כיצד הוא שונה מסיעוד מבוגרים, ומה חשוב לדעת לפני הגשת תביעה מבלי לשלם לעורך דין? התשובות במאמר הבא.

גידול ילד חולה הזקוק לטיפול סיעודי מהווה קושי עצום על המשפחה כולה. הקושי הוא רגשי, תפעולי וכמובן גם כלכלי. ברוב המקרים ההורים נקרעים בין הטיפול בילד הזקוק לעזרה מתמדת, לבין הגידול של אחיו ואחיותיו, הזקוקים גם הם לתשומת לב וטיפוח הורי. ילד במצב סיעודי דורש את מלוא המשאבים של המשפחה וללא עזרה, הקושי עלול לדרדר משפחות רבות לעוני ומצוקה.
הביטוח הלאומי וקופות החולים מסייעים למשפחות המגדלות ילד בעל נכות קשה, ומשתתפים בעלות ההוצאות ע"מ לאפשר למשפחה לחיות עם המצב, לא ליפול אל תוך בור כלכלי, ולהמשיך לקיים אורח חיים נורמלי ככל הניתן.

סיעוד עבור ילד בעל נכות קשה

הביטוח הלאומי מכיר ברשימה נרחבת של מחלות המקנות זכאות לסיוע כספי עבור הטיפול בילדים. החל ממחלות נפש או לקויות קוגניטיביות, דרך רמות שונות של אוטיזם המחייבות השגחה שוטפת, ועד שלל מחלות ולקויות פיזיות הפוגעות בתפקוד ומגבילות אותו. על מנת לקבל זכאות מהביטוח הלאומי, ראשית על הילד להיות תושב ישראל ולהתגורר בארץ עם משפחתו. בדומה למצב סיעודי אצל מבוגרים, גם כאן מצבו של הילד יקבע לפי מבחן תלות בו יוערך כושר תפקודו בביצוע פעולות יום יומיות שגרתיות, כגון: קימה, שכיבה וישיבה, היכולת להתלבש ולהתפשט באופן עצמאי, היכולת לאכול ולשתות, היכולת להתקלח, היכולת ללכת והיכולת לשלוט על סוגרים. תפקודו של הילד יבחן על ידי רופא ועדה, וזכאותו לסיוע תקבע בהתאם לרמת הנכות ממנה הוא סובל, ולפי תיפקודו ביחס לילדים בני גילו. ילד נכה העומד בקריטריונים, יהיה זכאי לקבל מהביטוח הלאומי גמלת שירותים (המאפשרים סיוע במימון מטפל/ת סיעודית), וקבלת גמלה לעזרה במימון הוצאות לימודים ובעבור טיפול התפתחותי.

מי מטפל בילד סיעודי?

בשונה ממטפל סיעודי עבור מבוגרים, מטפלים סיעודיים עבור ילדים נדרשים להכשרה ייעודית המתמקדת בטיפול בילדים. קיימים שירותי סיעוד ספציפית עבור ילדים. מאחר והמטפל או המטפלת יהיו דמויות דומיננטיות מאוד בחיי הילד וחיי המשפחה כולה, עליהם להיות מסוגלים להפגין רגישות, ולהעניק לילד קרבה, חום וטיפול שהוא הרבה מעבר לטיפול טכני של סיוע פיזי.

מי נושא בנטל הכלכלי של טיפול סיעודי בילד?

קופות החולים מבטחות ילדים עד גיל 18 בביטוח סיעודי ללא עלות. כאמור, גם הביטוח הלאומי מעניק לילדים גמלאות סיעוד בהתאם לדרגת התלות שלהם. מי שרכש ביטוח סיעודי פרטי עבור ילדיו, יוכל במקרה הצורך לתבוע אותו ולהעזר בקצבה הפרטית. מומלץ להורים לבטח את כל המשפחה בביטוח סיעודי פרטי, שכן עלויות הפרמייה השוטפות אינן גבוהות, ואם חלילה יווצר מצב של צורך בטיפול סיעודי, הביטוח הפרטי עשוי לעזור מאוד בכיסוי עלויות הטיפול האדירות.

לסיכום, זו שאננות לטמון את הראש בחול ולהאמין כי ביטוח סיעודי פרטי נועד לקשישים בלבד. לצערנו, גם ילדים עלולים לסבול ממחלות ומצבים המחייבים עזרה סיעודית.

במצב כזה, העומס על המשפחה הוא עצום ומשפיע על כל בני המשפחה כולה. על מנת לאפשר חיים תקינים וטובים ככל הניתן, הן עבור הילד הסיעודי והן עבור שאר בני המשפחה – מומלץ למצות את כלל האפיקים לסיוע כלכלי. אם הילד נזקק לטיפול צמוד, בחירת מטפל או מטפלת מתאימים היא נושא חשוב מאוד. ילדים סיעודיים הם עדיין ילדים, ובחירת המטפל/ת המתאים/ה עבורם תשפיע עליהם רבות, היום ובעתיד.

 

 

 

לבדיקת זכאות חינם - השאירו פרטים:

מגן - נלחמים בשבילך
מגן - נלחמים בשבילך

חברת "מגן מומחים" בעלת ניסיון עשיר וידע מקצועי במימוש זכויות סיעודיות והגשת תביעות סיעוד אל מול חברות הביטוח הפרטיות. מעוניינים להגיש תביעה למימוש הביטוח הסיעודי?
צרו איתנו קשר ...

צור קשר
לבדיקת זכאות ללא עלות
השאירו פרטים:

מידע מקצועי

פרסומים אחרונים

תוכן עניינים:
נגישות

לבדיקת זכאות ללא עלות

מגיע לכם לקבל את הטוב ביותר בסיוע צוות המומחים של מגן